Oricat de pacatos esti, rugaciunea aceasta te curateste, daca o zici din inima! Nu este alta mai puternica in cer si pe pamant! Are doar 11 cuvinte!

0

Sfantul Ioan Carpatiul zice ca atunci cand rostim rugaciunea lui Iisus, adica „Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!” la fiecare chemare a Sfantului Sau Nume Domnul ne raspunde in chip tainic: „Fiule, iertate sa-ti fie pacatele tale!” iar Sfantul Ioan Gura de Aur zice ca oricat de pacatosi am fi noi, rugaciunea aceasta ne curateste cand o zicem din inima.

Nu este alta arma mai puternica in cer si pe pamant decat chemarea cea Sfanta a Domnului nostru Iisus Hristos. Cand zicem: „Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu”, prin aceste cuvinte marturisim toate tainele credintei noastre, caci dupa cum spun unii dintre sfintii parinti, aceste cuvinte cuprind in ele Evanghelia pe scurt. Pentru asta, rugaciunea lui Iisus se mai cheama si rugaciunea mintii.

Iar cand rostim si celelalte cuvinte din Rugaciunea lui Iisus, adica „Miluieste-ma pe mine pacatosul!”, atunci noi marturisim nevrednicia si josnicia noastra cerand de la Domnul mila, caci daca avem mila Lui, atunci toate cele bune le avem.

Rugaciunea lui Iisus – cea mai scurta cale spre ajutorul lui Dumnezeu
Marturisirea credintei in Hristos este legata de marturisirea neputintei noastre de a fi mantuiti doar prin puterea noastra. Aceasta spune totul, si intreaga lupta a crestinului isi are temelia pe aceste doua lucruri: credinta in Hristos si cunostinta pacatoseniei noastre. Astfel, rugaciunea lui Iisus arata in cateva cuvinte toata stradania credinciosului si sintetizeaza intreaga invatatura dogmatica a Bisericii noastre Ortodoxe.
Orbii au rostit cuvintele „Fiul lui David, ai mila de noi” (Matei 20, 30), ceea ce inseamna „Iisuse, ai mila de noi” si le-a fost redata vederea; leprosii au spus-o si s-au vindecat de lepra lor (Luca 4, 27) etc.

Citeste si Cele 3 rugaciuni care se citesc la inceputul fiecarei zile. Cat de importante sunt!

Rugaciunea „Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul” are doua puncte de sprijin: cel dogmatic – recunoasterea Dumnezeirii lui Hristos – si cel de cerere – rugaciunea pentru mantuirea noastra. Cu alte cuvinte, marturisirea credintei in Hristos este legata de marturisirea neputintei noastre de a fi mantuiti doar prin puterea noastra. Aceasta spune totul, si intreaga lupta a crestinului isi are temelia pe aceste doua lucruri: credinta in Hristos si cunostinta pacatoseniei noastre. Astfel, rugaciunea lui Iisus arata in cateva cuvinte toata stradania credinciosului si sintetizeaza intreaga invatatura dogmatica a Bisericii noastre Ortodoxe.

Ajungem la aceasta indoita cunoastere prin rugaciunea lui Iisus. Sfantul Maxim arata ca patima mandriei sta in a nu lua in seama doua lucruri: a nu lua in seama puterea dumnezeiasca si slabiciunea omeneasca. Si aceasta dubla nesocotinta da nastere unei „minti dezordonate”. Prin urmare, cel mandru este omul nesocotintei, in timp ce dimpotriva, cel smerit este omul indoitei cunoasteri. Ultimul isi cunoaste propria slabiciune si puterea lui Hristos. Asadar, prin rugaciunea lui Iisus, noi cunoastem si marturisim puterea lui Hristos (Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu) ca si propria noastra slabiciune (miluieste-ma pe mine, pacatosul). Atingem in acest fel starea binecuvantata a smereniei. Unde este smerenia este si harul lui Hristos, si acest har este Imparatia Cerurilor. Vezi atunci valoarea rugaciunii lui Iisus? Vezi ca putem castiga Imparatia Cerurilor prin puterea ei?

Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook.

SURSA

Photo: YouTube

Loading...
Share.

Comments are closed.